تنها وبسایت رسمی شرکت نوآوران سلامت گستر شریف noavaran-sharif.ir و noavaran-sharif.com

راه ارتباطی ما با شما سامانه پیامکی 50002210801

تنها لوگو رسمی ثبت شده شرکت نو آوران سلامت گستر شریف نوآوران شریف میباشد.

۶ فایده اینترنت اشیا برای بیمارستان‌ها و حوزه سلامت

طرح کلان ملی
آخرین وضعیت ۶ طرح کلان ملی در حوزه ارتباطات اعلام شد
مهر ۷, ۱۳۹۵
آموزش ruby
آغاز ثبت نام دوره های حضوری آموزش Ruby و Ruby on Rails شرکت نوآوران شریف
مهر ۱۱, ۱۳۹۵
اینترنت اشیا در حوزه سلامت
اینترنت اشیا در حوزه سلامت

در اینکه اینترنت اشیا، صنعت سلامت را دگرگون می‌کند هیچ شکی نیست. این تکنولوژی شیوه تعامل افراد، دستگاه‌ها و نرم‌افزارها را تحت تأثیر قرار می‌دهد. ساده‌ترین کمک اینترنت اشیا به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی می‌تواند مدیریت تجهیزات و یا نظارت بر دما، کیفیت هوا و مصرف انرژی باشد.

اما اصلی‌ترین مزیت‌های این تکنولوژی برای صنایع بهداشت و درمان به شرح زیر است:

 • کاهش هزینه‌ها
  با فراهم شدن امکان ملاقات و معاینه بیمار از راه دور، ویزیت‌های حضوری کاهش میابد. به‌علاوه با روی کار آمدن تجهیزات مراقبتی خانگی، بسیاری از بیماران می‌توانند در خانه بستری‌شده و تحت نظارت قرار بگیرند.
 • بهبود نتایج درمان
  ازآنجایی‌که نظارت‌ها به‌صورت پیوسته و خودکار بوده، تماماً در حافظه کلاود ذخیره‌شده و مرتب برای پزشک معالج ارسال می‌گردد؛ روند درمان با دقت طی می‌شود. با استفاده از این شیوه مراقبت‌های درمانی به‌موقع صورت گرفته و روند بهبود ارزیابی می‌شود.
 • بهبود مدیریت بیماری
  زمانی که شاخص‌های سلامتی فرد به‌طور پیوسته ثبت و گزارش می‌شوند، پیش از پیشرفت بیماری می‌توان آن را شناسایی و درمان کرد.
 • کاهش خطاها
  داده‌های دقیق و منظم که به‌طور خودکار و عاری از خطای انسانی جمع‌آوری‌شده‌اند می‌تواند به طرز چشم‌گیری از میزان اشتباهات پزشکی و هزینه‌های مالی و جانی ناشی از آن بکاهد.
 • خلق تجربه‌ای خوشایند برای بیمار
  تأکید بر نیازهای بیمار، دقت اطلاعات و داده‌ها، درمان به‌موقع، کاهش هزینه‌ها، عدم نیاز به مراجعات پی‌درپی، ثبت روند بهبود و مهم‌تر از همه اینکه بیمار به‌طور فعال در روند درمان خود دخیل است تأثیر مثبتی بر او دارد.
 • بهبود مدیریت دارو
  اینترنت اشیا هم به بیمار در مصرف دقیق داروها و هم به مراکز درمانی در جلوگیری از هدر رفت دارو کمک می‌کند.
خطرات IOT برای حوزه درمانی

اگرچه اینترنت اشیا می‌تواند حوزه درمانی را متحول کند، اما جمع‌آوری این حجم از داده‌های حساس خود چالش بزرگی است. چنانچه این داده‌ها به شیوه‌ای نادرست به اشتراک گذاشته شوند، هم بر حوزه درمانی و هم بر اعتماد افراد به داده‌های جمع‌آوری‌شده تأثیر سوء خواهد داشت. علاوه بر آن؛ برداشت، ثبت و دیجیتالی کردن این حجم از داده‌های سلامتی بی‌شک پایگاه‌های داده را تحت‌فشار قرار خواهد داد.
با رواج ردیاب‌های سلامتی و گجت های پوشیدنی ناظر بر شاخص‌های بدنی؛ متخصصانی که این داده‌ها را دریافت و مطالعه می‌کنند به تجهیزات و زیرساخت‌های یک دیتاسنتر نیاز پیدا خواهند کرد. گذشته از آن، سرویس‌های درمانی به یک زبان استاندارد نیاز خواهند داشت تا از طریق آن اطلاعات را با یکدیگر به اشتراک بگذارند.
امنیت یکی دیگر از چالش‌های اساسی حوزه سلامت هوشمند به شمار می‌آید. با افزایش حجم داده‌های جمع‌آوری‌شده از افراد، ضرورت حفاظت از این اطلاعات در برابر حملات سایبری نیز افزایش میابد.
معماری اینترنت اشیا متشکل است از یک موتور آنالیزگر قدرتمند، یک بستر کلاود و یا یک زیرساخت مجازی‌سازی شده. این ابزارها باید به نحوی کارکرده و به‌گونه‌ای مدیریت شوند که هرگونه ناهنجاری در ترافیک شبکه، دسترسی کاربر و یا خطاهای سیستم همان لحظه گزارش‌شده و برطرف شوند. وقتی صحبت از حوزه درمانی است، کوچک‌ترین وقفه در کارکرد یک سیستم می‌تواند به قیمت جان افراد تمام شود.
اینترنت اشیا، تکنولوژی روز دنیا است و در تمام حوزه‌ها دخیل است. روزبه‌روز دستگاه‌های بیشتری به اینترنت متصل شده و به تبادل اطلاعات می‌پردازند. حوزه درمانی نیز از این قاعده مستثنا نیست. اینترنت اشیا می‌توانند بخش سلامت را به نحوی دگرگون سازد که تمام افراد از هر نقطه دنیا به سطح مطلوبی از امکانات درمانی دسترسی داشته باشند. گذشته از آن، معاینات مکرر و ثبت لحظه‌به‌لحظه شاخص‌های سلامتی، در پیشگیری از بیماری‌ها و درمان به‌موقع آن‌ها تأثیری باورنکردنی خواهد داشت. آنچه مهم است این است که زیرساخت‌های لازم برای ورود تکنولوژی‌های نو به حوزه بهداشت و سلامت فراهم شود.

ترجمه و اقتباس: مدیر تحریریه آی‌او‌تی‌تی

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *